روانشناسی کودک روانشناسی کودک .

روانشناسی کودک

رفتار با نوزاد | چگونه از نوزاد تازه متولد شده مراقبت کنم؟

رفتار با نوزاد یک ماهه

نگه داری سوابق مربوط به رشد فرزندتان بسیار اهمیت دارد. این سوابق باید مکتوب باشد و معاینات دوره ای او را نیز در بر گیرد. شما می توانید دفترچه ای برای درج سوابق پزشکی نوزاد تهیه نمائید. و..... تا انتها با دلگرم همراه باشید تا سوال چگونه با نوزاد یک ماهه رفتار کنیم را به خوبی دریافت کنید .
اولین روز آمدن به خانه بعد از بیمارستان برای مادران حس‌های مختلفی دارد. مادرانی که پس از سزارین در بیمارستان می‌مانند، دلتنگ خانه می‌شوند و دیگر مادران ذوق دارند که زودتر خانه را به نوزادشان نشان دهند و کودک را در تخت و تشکی که قبلاً برایش آماده کرده‌اند، ببینند.
نوزاد یک ماهه ی شما می گوید:

 • من نگاه کردن به رنگ های سیاه و سفید را به دیگر رنگ ها ترجیح می دهم.
 • اغلب دست و انگشتان خود را کمی باز نگه می دارم.
 • گاهی با این که گرسنه نیستم. دهان خود را به اطراف حرکت داده و قصد مکیدن چیزی را دارم.
 • از خود صدای آغون در می آورم.
 • برای مراقبت از ناحیه ی نرم و آبکی فرق سر خود به شما نیاز دارم.
 • هنگامی که خود را خیس کرده ام، گرسنه یا خسته هستم، آغوش شما را می خواهم و گریه می کنم.
 • وقتی شما را می بینم یا صدایتان را می شنوم، لبخند می زنم.
 • با نگاه کردن، با شما ارتباط برقرار می کنم.
 • از صداهای بلند، نورهای خیره کننده و آغوش گرفتن محکم می ترسم.
 • اغلب هنگام شب، حساس و عصبی هستم.
 • وقتی که بر روی شکم خوابیده ام، سر خود را به پهلو قرار می دهم.
 • نمی توانم سرم را راست نگه دارم و شما باید دست خود را پشت سر و گردن من قرار دهید.
 • می دانم وقتی گرسنه ام به من شیر می دهید.

برچسب: نوزاد ، رفتار با نوزاد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۲۹:۳۶ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)

مشکلات چاقی و اضافه وزن در کودکان

در این مقاله به مشکلات چاقی و اضافه وزن در کودکان، محاسبه اضافه وزن کودکان، عوارض چاقی و محاسبه کالری کودکان خواهیم پرداخت. چاقی یکی از معضلات و مشکلات دنیای امروز است که مرکز مشاوره مکث نگاه ویژه ای به آن دارد. تغییر شیوه های زندگی و تغییر نوع تغذیه، افراد زیادی را دچار اضافه وزن و چاقی نموده است. علاوه بر طیف وسیعی از بزرگسالان، آمارهای جهانی حاکی از شیوع جهانی اضافه وزن در کودکان و نوجوانان است. به طوریکه مشخص شده است از هر 4 کودک در دنیا یک نفر مبتلا به چاقی و اضافه وزن است. همچنین در کشور ما نیز به ویژه در ده سال گذشته آمارهای منتشر شده گویای افزایش و بالا رفتن نرخ چاقی در کودکان است.

پژوهشهای جهانی در مورد به مشکلات چاقی و اضافه وزن در کودکان

پژوهش ها نشان می دهد علاوه بر عامل ژنتیک و فعالیت ژنها در ایجاد چاقی و اضافه وزن در کودکان، دو عامل تغییر عادات غذایی و کاهش فعالیت های بدنی نیز در بروز چاقی در افراد و به ویژه کودکان موثر است. امروزه با تغییر عادات غذایی به ویژه گرایش به مصرف انواع هله هوله ها، شیرینی، غذاهای آماده، غذاهای سرخ شده و فست فودها، بخش عمده ای از تغذیه افراد را پروتئین و چربی تشکیل می دهد که اغلب نیز با مصرف زیاد نوشابه های شیرین و کاهش مصرف فیبر همراه است و این امر منجر به دریافت کالری زیاد از غذاهای پرانرژی شده و از طرفی با ماشینی شدن زندگی و کاهش فعالیت های جسمانی این کالری اضافی تبدیل به چربی و بروز اضافه وزن می گردد.

علاوه بر سابقه فامیلی، نقش ژنتیک و عادات نامناسب غذایی در بروز چاقی، رشد فزاینده ی تکنولوژی نیز سبب شده بیشتر وقت کودکان به جای بازیهای جسمانی پرتحرک به تماشای تلویزیون و بازیهای بی تحرک رایانه ای بگذرد که نه تنها در اضافه وزن آنها که در فعالیت های مغزی و ذهنی آنان نیز به مرور زمان اثرات نامطلوبی دارد.


برچسب: چاقی کودکان ، اضافه وزن کودکان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۱:۳۰ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)

اهمیت و نقش سفر در تقویت حافظه

نقش سفر در تقویت حافظه و افزایش عملکرد مغز، به صورت یک امر بدیهی و مسجل اثبات شده است. نقش سفر در تقویت حافظه، بهبود سلامت، ارتقای روحیه و افزایش بازده و بهره وری بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد. به طور کلی، سفر رفتن یک راهکار مناسب و مفید برای ریکاوری ذهن و روح انسان به شمار می رود. دستاورد هایی که فرد در طی سفر و مسافرت نمودن به دست می آورد می تواند در تمام ابعاد زندگی تاثیر مشهود و ملموس از خود بر جای گذارد.

در این مسئله که سفر کردن یکی از راه های تاثیرگذار برای افزایش خلاقیت و تقویت حافظه تلقی می گردد، هیچ شک و تردیدی وجود ندارد. نفس سفر با ایجاد احساس مطبوع و خوشایند گره خورده است. با تأمل و تفکر در زندگی بسیاری از نام آوران عرصه هنر، متفکران و نویسندگان می توان دریافت که مسئله سفر از اهمیت بسیار بالایی برای آنها برخوردار بوده است. چرا که کسب تجارب و دستاوردهای تازه در این سفر ها منتج به خلق آثار و کتاب های ارزشمندی شده است. بر همین اساس، از نقش سفر در تقویت حافظه و ارتقای عملکرد ذهنی نمی توان به سادگی عبور کرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۸:۰۱ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)

تمرینات ذهنی برای تقویت هوش | افزایش سرعت عملکرد مغز

دنیای عجیبی شده اسـت، در اینروزها حافظه مان بـه مانند حافظه ماهی قرمز کم ظرفیت شده و فراموش کار شده ایم. اکثریت جمعیت جوامع در قرن 21 و عصر مدرن با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. گرفتاری ها و مشغله های ذهنی زیادی داریم و هرروز وقت کمی برای خودمان باقی میماند. برای خلاصی از فراموشکاری های مان چـه کنیم؟ در ادامه تمریناتی کاربردی را بررسی می‌کنیم.

تمرینات نوروبیک مثل یک ورزش مکمل برای ذهن عمل می کنند

نوروبیک سیستمی از تمرینات ذهنی اسـت کـه شـما را وادار میکند تا حواس خود رابه کار گیرید و ذهن خودرا در مسیری غیرقابل انتظار تحریک کنید. وقتی ذهن با تجارب جدیدی مواجه می‌شود کـه ترکیبی از حواس فیزیکی «بینایی، بویایی، لامسه، چشایی و شنوایی» و حس عاطفی هستند، ارتباطات میان نواحی مختلف مغز تحریک می‌شوند.

در نتیجه ی این اتفاق، سلول های عصبی شروع بـه تولید مواد مغذی طبیعی ای در مغز میکنند کـه نقش مهمی در کمک بـه حافظه دارند و سلول های مجاور را در برابر آثار ناشی از افزایش سن، قوی‌تر و مقاوم تر میکنند. این تمرینات ذهنی را در حین انجام روتین صبحگاهی خود یا در زمان استراحت کردن تان انجام دهید و بـه این دقت داشته باشید کـه آیا تغییری در خود احساس می‌کنید یا خیر.


برچسب: تقویت هوش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۰:۵۹ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)

ازدواج با افراد وسواسی؛ پیامدها و راهکارها

آیا می‌دانید چه نوع رفتار‌هایی نشان‌دهنده وجود سندروم یا اختلال وسواس در افراد است؟ و آیا می‌دانید وجود این رفتار‌ها چه تاثیری در زندگی شخصی و زناشویی افراد دارد؟ افراد مبتلا به اختلال وسواس به طور معمول از افکار مزاحم، آزار دهنده و تکرار شونده برخوردار هستند که نتیجه آن انجام اعمال و رفتار‌هاییست که از حوزه اختیار آن‌ها خارج است. در این مطلب درباره علائم سندروم وسواس، پیامد‌ها و راه حل‌های بهبود زندگی در ازدواج با افراد وسواسی توضیحاتی ارائه شده است.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در " فهرست موضوعی" زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

اختلال یا سندروم وسواس چیست؟

اختلال وسواس یک نوع بیماری شخصیتی است که فرد مبتلا دچار افکار و یا اعمال جبری و تکرار شونده می‌شود. به طور کلی این نوع اختلال به دو نوع وسواس فکری و وسواس عملی تقسیم می‌شود اما گاهی یک فرد مبتلا هر دو نوع این اختلال را در خود یک جا دارد. در وسواس فکری ممکن است یک نوع فکر مزاحم مدام در مغز بیمار تکرار شود به طوری که نتواند خود را از چنگ این افکار جبری و مزاحم نجات دهد. در وسواس عملی نیز فرد مبتلا خود را ملزم به انجام کار‌های تکراری می‌کند و همچنین نسبت به اشیاء و محیط اطراف خود بسیار حساس است. به طور معمول برای درمان این بیماری هم از درمان‌های دارویی و هم از درمان‌های رفتاری استفاده می‌کنند. اختلال وسواسی یک بیماری مزمن و عود کننده است و در صورت عدم مراجعه به روانپزشک و ادامه روند درمان ممکن است بهبودی فرد مبتلا غیر ممکن شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۸:۵۵ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)

علت لکنت ناگهانی زبان در کودکان

لکنت ناگهانی زبان در کودکان احتمالا به علل روانشناختی مانند ترس و وحشت ناگهانی بازمی‌گردد و معمولا بعد از مدتی به طور خودبه‌خود رفع می‌شود.

لکنت ناگهانی زبان معمولا بعد از یک حادثه ترسناک به وجود می‌آید و اغلب یک پدیده مربوط به دوران خردسالی است اگرچه ممکن است در بزرگسالان نیز اتفاق بیافتد. اختلال لکنت زبان شاید برای هفته‌ها و یا سال‌ها در فرد باقی بماند. لکنت ناگهانی زبان اگر چه یک موضوع نگران کننده برای والدین می‌باشد اما در اکثر کودکان بدون نیاز به مراجعه به متخصص و به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند. با این حال برای برخی‌ها این اختلال می‌تواند مادام العمر بوده و باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد فرد در مدرسه و یا محیط کار شود. داشتن اطلاعات کافی و روش برخورد با این اختلال می‌تواند کمک بزرگی به رفع آن کند.

لکنت زبان چیست؟

لکنت زبان اختلال در روش معمولی سخن گفتن است و می‌تواند شکل‌های متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، برخی افراد چند حرف اول کلمه را تکرار می‌کنند و یا آن را می‌کشند. بعضی اوقات نیز توقف کامل صحبت و یا حذف تلفظ یک کلمه را شامل می‌شود. بعضی نیز صحبت خود را با صداهای نامتعارف قطع می‌کنند.


برچسب: لکنت زبان کودک،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۸:۴۳ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)

دروغگویی یا چاپلوسی

یکی از ویژگی های بارز ما ایرانی ها دروغگویی، تظاهر و چاپلوسی است. ما مردمانی هستیم که برای حفظ موقعیت و یا دستیابی به شرایطی بهتر، عزت نفس مان را تهی از انسانیت می کنیم و از افرادی که منافع مان به آنان وابسته است، بُتی دروغین می سازیم تا اموراتمان بگذرد.

ما مردمانی هستیم که در تعاملات روزانه مان در لفافه و کنایه صحبت می کنیم و در صورتی که احساس خطر کنیم، منظورمان را به شکل ریاکارانه ای وارونه جلوه می دهیم.

ما مردمانی هستیم که با موقعیت سنجی هایی به اصطلاح زیرکانه تعارف های بی پشتوانه ای را نثار همدیگر می کنیم، به امید این که در آینده بتوانیم امتیازی را از دیگرانی که برای ما مهم هستند، بدست بیاوریم.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۴:۴۲ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)

شخصیت شناسی از روی حلقه ازدواج

رابطه ی حلقه ازدواج و شخصیت فرد

در این بخش شما را با شخصیت شناسی از روی حلقه ازدواج آشنا خواهیم کرد. حلقه ی ازدواج هایی را که در این بخش می بینید اعدادی در کنارشان حک شده است که با توجه به آنها می تواند تا حدودی خصوصیات زوج ها را تشخیص داد. با توجه به عدد مربوط به حلقه در مورد خود بیشتر بدانید.

شخصیت شناسی از روی حلقه ازدواج 

1- شما انسانی هستید که به مد و لباس بسیار اهمیت می دهد و به روز بودن در بخش مد و دکوراسیون برای شما بسیار مهم است. زندگی در کنار شما لذت بخش است اما تا زمانی که به حریم شخصی شما توهین نشود.

2- شما فردی هستید که به کار و موفقیت شغلی اهمیت خاصی می دهید. برای جشن ازدواج خود 3 اصل ساده - شیک و باوقار را در نظر می گیرید چرا که عقیده شما در زیبایی در کنار سادگی است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۲:۱۶ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)

5 اسباب بازی که هوش فرزندتان را زیاد می‌کنند!

همه پدر و مادرها دلشان می‌خواهد به هوش فرزندشان افتخار کنند. اگر شما هم دلتان می‌خواهد کودک تان در آینده بتواند در موقعیت‌های مختلف زندگی به موفقیت برسد باید تمام جنبه‌های هوش او را کاملاً فعال کند. یکی از بهترین راه‌های فعال سازی هوش در دوران کودکی استفاده از اسباب‌بازی‌ها و به‌ویژه اسباب بازی های فکری است. در اینجا چند اسباب بازی رایج را به شما معرفی می‌کنیم که با کمک آنها تمام ظرفیت‌های هوشی فرزندتان پویاتر عمل می‌کند و در زندگی فردی و اجتماعی آینده‌اش موفق‌تر می‌شود. پس سعی کنید به کمک چند اسباب بازی فکری مناسب هوش فرزندتان را تقویت کنید.

 پازل، اسباب بازی فکری برای هوش کودک

بطور کلی پازل های مقوایی یک نوع معمای تصویری هستند که «هوش تصویری» را به طور مؤثری تقویت می‌کنند. به آنها جورچین هم می‌گویند. این روزها پازل های مختلف در ابعاد و اشکال گوناگون و برای تمام گروه‌های سنی در اسباب بازی فروشی ها دیده می‌شود. پازل هایی با قطعات زیاد برای کودکان بزرگ‌تر مناسب‌تر هستند. بعضی از جورچین‌ها قطعاتی از جنس فوم دارند که به علت نرمی، بی‌صدا و مقاوم بودن برای کودکان کم سن و سال کاملاً مناسب هستند. ضمن اینکه داخل جعبه بعضی از این پازل ها تعدادی نخ رنگی هم وجود دارد تا کودکان بتوانند قطعات را با نخ به هم متصل کنند. این بازی ها برای هماهنگی چشم و دست، تشخیص جاگذاری، طبقه‌بندی و تقویت مهارت دستی هم سرگرمی خوبی به شمار می‌روند. برای گروه‌های سنی کودک پازل های گوناگونی در کتابفروشی ها وجود دارد. حتی برای کودکان 1 و 2 ساله هم پازل هایی متناسب با سن شان پیدا می‌شود.


برچسب: هوش کودک،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۰:۰۷ توسط:مهسا بهاری موضوع: نظرات (0)